Welcome! Log In Create A New Profile

Advanced

my favorite films & award-winners at the Cleveland International Film Festival

Posted by lightning fingers 
all of the feature length films I saw:
It's Not Me, I Swear!
Gomorrah
La Belle Personne
Man Push Cart
Not Your Typical Bigfoot Movie
Sugar
Machan
Achilles And The Tortoise
Jerusalema
I'm Gonna Explode
Drama/Mex
Princess And The Sun
Back Soon
Melodrama Habibi
Jury Duty
Karamazovs
Filmphobia
Prince Of Braodway
The Chaser
A Deal Is A Deal
Dean Spanley
Youssou N'Dour: I Bring What I Love
Surveillance
White On Rice
Shall We Kiss?
School Play
The End Of The World As We Knew It
The Wrecking Crew
Brothers Bloom


MY FAVORITE FEATURE LENGTH FILMS:

1) It's Not Me, I Swear!
2) White On Rice
3) Back Soon
4) Man Push Cart
5) Achilles And The Tortoise
6) Brothers Bloom
7) Jerusalema
8) Dean Spanley
9) Not Your Typical Bigfoot Movie
10) The Wrecking Crew
11) Machan
12) Prince Of Broadway
13) Sugar
14) Drama/Mex
15) I'm Gonna Explode


MY FAVORITE SHORT FILMS:

1) Monsier Cok
2) Key Lime Pie
3) Come Again Spring
4) Danse Macabre
5) The Necktie

other favorites:
The Funeral
Cotton Candy
The Lutheran
Cursing Hanley
Behind The Curtain
Down The Road
Tranny McGuyver
Mombies
The Williams
Welcome To White Chapel District
Crank Balls
Invunerable
Mama
Charlie Thistle
Hot Dog
The Golden Egg
Gilles
Surprise!
Mr. Brooklyn
What I Found In Aunt Nell's Closet
Grimoire
Stop Requested
Crossing Midnight
The Pig
Pig (not to be confused with The Pig)
Kwame
The Turkey
The Frozen City
Hold The Mustard
Because There Are Things We Never Forget

worst short films:
Thanksgiving
James And Jill
Body Job



FEATURE LENGTH FILM AWARDS:

Audience Choice Award For Best Film:
Cherry Blossoms
Runners-Up:
The Way We Get By
Sin By Silence
Herb and Dorothy
Forgotten Transports: To Estonia
Prom Night in Mississippi

Standing Up Film Competition:
The Way We Get By

Central & Eastern European
The Investigator

Best Documentary:
Trinidad

American Independent Award:
Prince of Broadway


SHORT FILM AWARDS:

The Clover & Maggie Award:
Forget-Me-Not
Second Guessing Grandma

The Spalding Award:
Bronx Balletomane

The Jesse Epstein Humanitarian Award:
Crossing Midnight

Best Live Action Short:
Gilles
Lightborne (runner up)

Best Documentary Short:
Down Here
Frozen City (runner up)

Best Animated Short:
Hungu
Procrastination (runner up)

Best Ohio Short Film:
Operation Falcon

Best International Short Film:
Surprise!
Directed by Barrice Marucar, France

Best Women's Short Film:
Love, Sadie
Directed Naiti Gamez, USA

Best Student Short Film:
Kwame

Audience Choice Award For Best Film:
Toyland
Sorry, only registered users may post in this forum.

Click here to login

Online Users

Guests: 25
Record Number of Users: 6 on October 02, 2013
Record Number of Guests: 177 on June 09, 2012